Rower stacjonarny – jak zacząć ćwiczyć? Czy warto?

Rower stacjonarny – Marbo Sport to sprzęt, który znajdziemy w każdej siłowni i wielu domach. Bywa niedoceniany, traktowany jedynie jako rozgrzewka lub dodatek do właściwego treningu, jednak ćwiczenia na rowerze stacjonarnym mogą okazać się świetnym sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów i poprawę kondycji. Dla osób bardziej zaawansowanych trening tego typu może pełnić funkcję pełnego treningu wytrzymałościowego.

Dla kogo są i co dają treningi na rowerze stacjonarnym?

Rower stacjonarny to sprzęt na tyle uniwersalny, że zdecydowanie każdy może spróbować swoich sił. Jest to świetny sposób na wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej do codziennego harmonogramu. Trening angażuje głównie mięśnie nóg, jednak intensywnie pracują również mięśnie pośladków i brzucha, a nawet pleców, ponieważ ćwiczenia wymuszają zachowanie odpowiedniej, stabilnej postury. Popularność treningów na rowerze stacjonarnym zwiększa fakt, iż jest to sprzęt, który zmieści się w każdym domu, a ćwiczyć można nawet oglądając ulubiony serial. Rezultaty, które można zauważyć przy zachowaniu odpowiedniej regularności i intensywności to:

  • poprawa kondycji fizycznej i wydolności organizmu
  • pozbycie się nadmiaru kilogramów i wysmuklenie sylwetki
  • zachowanie ciała w dobrej formie dzięki systematycznej dawce ruchu
  • wyrzeźbione, zarysowane mięśnie nóg oraz pośladków, płaski brzuch i proste, mocne plecy

Jak rozpocząć trening na rowerze stacjonarnym?


Intensywność treningu zależeć będzie przede wszystkim od poziomu zaawansowania ćwiczącego. Dla początkujących, dopiero rozpoczynających  swoją przygodę z aktywnością fizyczną, idealne będą dłuższe treningi o niskiej intensywności, którą można regulować i podnosić wraz z polepszającą się kondycją i wytrzymałością. Z czasem warto przechodzić na wyższe poziomy, by zmusić ciało do coraz intensywniejszej pracy – aktywowane mięśnie będą radzić sobie z narzuconym wysiłkiem coraz lepiej. Jednocześnie, nie należy przeskakiwać poziomów zaawansowania zbyt szybko, gdyż może to skutkować zniechęceniem, zakwasami, a nawet kontuzją. Warto słuchać swojego ciała i cierpliwie obserwować swoje postępy. Dla osób w dobrej formie, sportowców, świetną formą ćwiczeń na rowerze stacjonarnym są intensywne treningi interwałowe o dużym i średnim nasileniu naprzemiennie. Warto pamiętać, że niezależnie od stopnia zaawansowania i obranego celu, kluczem do sukcesu jest motywacja oraz systematyczność. Zawsze należy również wykonać rozgrzewkę przed treningiem oraz serię ćwiczeń rozluźniających mięśnie po jego zakończeniu.