Zalety korzystania z roweru stacjonarnego

Uprawianie kolarstwa w domu często wiąże się ze zdumioną reakcją najbliższego otoczenia. Wiele osób zadaje pytanie, po co decydować się na rower stacjonarny, skoro można kupić klasyczny jednoślad i cieszyć się aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu. Istnieje jednak kilka powodów, dla których zakup domowej maszyny może okazać się znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem.

Możliwość podzielnej uwagi

Rowerzyści często muszą skupić się na pokonywanej trasie, gdyż droga bywa kręta lub wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W przypadku roweru stacjonarnego nie trzeba martwić się żadnymi zakrętami czy ruchem na drodze. Co za tym idzie można bez obaw słuchać muzyki lub ulubionych podcastów. Dopuszczalne jest również oglądanie telewizji, a nawet czytanie książek w trakcie jazdy. Rower stacjonarny warto więc polecić osobom, które mają podzielną uwagę i nie lubią marnować czasu na wykonywanie tylko jednej czynności w danej chwili.

Bezpieczeństwo

Jazda na rowerze nie zalicza się do sportów ekstremalnych, ale mimo to bywa niebezpieczna. Poniżej wymienione są podstawowe zagrożenia, które mogą spotkać rowerzystów:

  • wzmożony ruch na drogach,
  • agresywne zwierzęta,
  • złodzieje, którzy czyhają na okazję, żeby ukraść kosztowny rower,
  • nagłe pogorszenie pogody.

Jak widać wszystkie powyższe zagrożenia nie dotyczą osób, które decydują się zakupić rower stacjonarny. Pedałowanie w domu nie wiąże się z dużym zagrożeniem kontuzjami, a tym bardziej wypadkami, więc jest o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem niż jazda jednośladem na świeżym powietrzu.

Oszczędność czasu


Pozornie wydaje się, że przejechanie tej samej ilości kilometrów rowerem klasycznym i stacjonarnym zajmuje tyle samo czasu. To prawda, jeżeli wziąć pod uwagę jedynie czas poświęcony pedałowaniu z tą samą stałą prędkością. Warto jednak zauważyć, że jazda na świeżym powietrzu często wymaga dodatkowych czynności, jak chociażby:

  • przygotowanie roweru i wyniesienie go z domu lub mieszkania,
  • dostosowanie ubioru do warunków atmosferycznych,
  • postój na światłach lub wymijanie leśnych przeszkód,
  • awarie sprzętu, jak chociażby powszechne spadanie łańcucha.

W przypadku roweru stacjonarnego wystarczy założyć sportowy strój i uruchomić maszynę, żeby rozpocząć trening. Nie trzeba martwić się żadnymi postojami lub przeszkodami na drodze. Rower stacjonarny jest więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą przeznaczyć dużej ilości czasu na aktywność fizyczną, więc chcą sprawnie wykonać zaplanowany trening.